מכס בהזמנה מחוץ לארץ

מכס הוא כינוי בלשון דיבור לכלל מיסי היבוא התקפים על הזמנת מוצרים מחוץ לארץ (יבוא אישי). מיסי יבוא בישראל כוללים מע"מ, מס קנייה ומכס.
במדריך זה נפרט את כלל המיסים החלים על הזמנת מוצר מחוץ לארץ. נסביר מאיזה סכום משלמים מכס וכיצד לחשב את גובה המיסים. נסביר על פיקדון דמי יבוא בהזמנה מאמזון מעל 75 דולר ואיך משלמים מכס במקרה הצורך.

לעמוד המבצעים באתר אלי אקספרס

לעמוד המבצעים באתר אמזון

מאיזה סכום משלמים מכס

  • חבילה אשר ערך המוצרים בה עד 75 דולר, פטורה מכל מס.
  • חבילה אשר ערך המוצרים בה מעל 75 דולר, חייבת בתשלום מע"מ בגובה 17%, וכן מס קנייה אם חל. מס קנייה חל על מוצרים ספציפיים. לדוגמא: מסכי טלוויזיה מעל 50 אינץ', חלקי חילוף לרכב, מקררים, פרטי לבוש מפרווה, כלים חד פעמיים ועוד. בשנת 2017 ביטל שר האוצר דאז משה כחלון את מס הקנייה על טלפונים סלולריים.
  • חבילה אשר ערך המוצרים בה מעל 500 דולר, חייבת בתשלום מע"מ בגובה 17%, מס קנייה אם חל וכן מכס אם חל. מכס חל על מוצרים ספציפיים. באפשרותכם לבדוק את הסכום המדויק, לפי סוג מוצר (הנעלה, ביגוד, טלפונים סלולריים ועוד). לשם כך היכנסו ל- מחשבון מיסי יבוא באתר רשות המיסים.
  • חבילה אשר ערך המוצרים בה מעל 1000 דולר, חייבת בתשלום מע"מ בגובה 17%, מס קנייה אם חל וכן מכס אם חל, כפי שמשולם על ידי יבואן ביבוא מסחרי.

הסכום אשר קובע אילו מיסים תקפים הוא ערך המוצרים אשר בחבילה בלבד. עלויות נלוות כמו משלוח ו/או ביטוח אינן נחשבות לקביעת גובה המכס. לעומת זאת, במידה ועל פי ערך המוצרים, החבילה חייבת במס כלשהו, סכום המס לתשלום מחושב על פי ערך המוצרים בתוספת העלויות הנלוות כמו משלוח ו/או ביטוח.
שתי חבילות הנשלחות מאותו ספק לאותו לקוח, בהפרש של עד 72 שעות, נחשבות כחבילה אחת לצורך חישוב גובה המס וסכום המס לתשלום.
מוצרי טבק (סיגריות, סיגריות אלקטרוניות, טבק ועוד), וכן אלכוהול ומשקאות משכרים, אינם זכאים לכל פטור. חלים עליהם מיסי יבוא וכן מס קנייה ומכס.

לחישוב 75 דולר בשקלים באתר גוגל, לחצו כאן – 75 דולר בשקלים.
לבדיקת כלל מיסי היבוא  לפי קטגוריה ומחיר, היכנסו לעמוד – טבלת מיסי יבוא מרוכזים באתר רשות המיסים.
לחישוב סכום המס שעליכם לשלם לפי סוג המוצר ומחירו, היכנסו לעמוד – מחשבון מיסי יבוא באתר רשות המיסים.

דוגמאות לחישוב מיסי יבוא

  1. מחיר המוצר 70 דולר, עלות המשלוח 20 דולר. ערך המוצר עד 75 דולר, סך הכול 90 דולר – המוצר פטור מכל מס.
  2. מחיר המוצר 80 דולר, עלות המשלוח 10 דולר. ערך המוצר מעל 75 דולר, סך הכול 90 דולר. המוצר חייב במע"מ בגובה 17%, וכן מס קנייה אם חל. סכום המס לתשלום יחושב לפי 90 דולר – ערך המוצר בתוספת עלות המשלוח.
  3. מחיר המוצר 400 דולר, עלות המשלוח 200 דולר. ערך המוצר עד 500 דולר, סך הכול 600 דולר. המוצר חייב במע"מ בגובה 17%, וכן מס קנייה אם חל.
  4. מחיר המוצר 550 דולר, עלות המשלוח 50 דולר. ערך המוצר מעל 500 דולר, סך הכול 600 דולר. המוצר חייב במע"מ בגובה 17%, כן מס קנייה אם חל, וכן מכס אם חל. סכום המס לתשלום יחושב לפי 600 דולר – ערך המוצר בתוספת עלות המשלוח.

הזמנה מאמזון מעל 75 דולר

במקרה של הזמנת מוצר החייב במיסים מאתר אמזון, אמזון מנהלת עבורכם את תשלום המיסים. הדבר קורה לרוב כאשר אמזון עצמה היא המוכרת.
במקרה זה, יתווסף לסכום לתשלום סעיף בשם 'פיקדון דמי יבוא' או 'Estimated Import Fees Deposit'.
סעיף זה יופיע בעמוד המוצר באתר אמזון (במידה וחלים מיסים על המוצר). בנוסף, הסעיף יופיע בפירוט המוצרים בעמוד הרכישה (צ'קאאוט).
הסכום בסעיף זה הוא אומדן של סך המיסים אשר ייגבו עבור המוצר/ההזמנה. אמזון גובה מראש את המיסים ומשלמת אותם עבורכם.
במידה והסכום אשר נגבה בפועל במכס בישראל נמוך מהסכום אשר אמזון גבתה מכם, תקבלו זיכוי אוטומטי ומיידי, ישירות לאמצעי התשלום שלכם.
במידה והסכום אשר נגבה בפועל גבוה מהסכום אשר אמזון גבתה מכם, אמזון תספוג את העלות ואתם לא תחויבו בעבור כך 🙂

תשלום מכס

במידה והחבילה שלכם חייבת בתשלום מיסי יבוא (מע"מ, מס קנייה או מכס, כמפורט לעיל) היא תעוכב במכס ואתם תקבלו הודעה על כך מדואר ישראל.
ניתן לבדוק ולשלם את מיסי היבוא הנדרשים באתר דואר ישראל, לפי מספר חבילה. לתשלום מיסי יבוא באתר דואר ישראל, היכנסו לעמוד – תשלום מכס / עמילות מכס באתר דואר ישראל.
בנוסף, באפשרותכם לעקוב אחר החבילה שלכם. סטטוס החבילה משתנה כאשר החבילה מגיעה למכס יצוא/יבוא וכן כאשר היא משוחררת. במידה והחבילה עוכבה, סטטוס החבילה ישתנה בהתאם. למעקב אחר מיקום החבילה המעודכן, היכנסו לעמוד איתור חבילה מחו"ל ומעקב משלוחים.
שימו לב – הונאה נפוצה היא שליחת הודעה מזויפת שתפנה אתכם לאתר המתחזה לדואר ישראל. באתר זה יבקשו מכם לשלם מיסים בכרטיס אשראי, לצורך גניבת פרטי כרטיס האשראי שלכם.
מומלץ לוודא לפני התשלום כי אתם נמצאים באתר של דואר ישראל. אפשרות נוספת היא פשוט להיכנס ישירות לאתר דואר ישראל המצוין לעיל.

מעקב משלוחים אלי אקספרס

ישנם מספר כלים ואפליקציות שמספקים שירותי מעקב אחר משלוחים, כאשר חלקם מתמחים במשלוחים מאלי אקספרס. שימוש בכלים אלה יכול לפשט ולהאיץ את תהליך המעקב, ולספק מידע מפורט ועדכני על מיקום החבילה, שחרור מהמכס ותאריכי הגעה משוערים.
לפרטים נוספים:

מעקב משלוחים אלי אקספרס

מעקב משלוחים מסין – המדריך המלא

מעבר לאלי אקספרס, קיימות דרכים נוספות לרכוש מוצרים ישירות מסין. הבנה של ההבדלים בין הפלטפורמות, הכלים הזמינים למעקב אחר משלוחים, והאסטרטגיות לניהול ציפיות יכולה לשנות משמעותית את חוויית הקנייה מחו"ל.

לכן, בין אם קניתם מאלי אקספרס, או כל אתר אחר שמספק מוצרים מסין, תוכלו להשתמש בכלי המעקב שלנו בכדי לעקוב אחר החבילה שלכם. פשוט היכנסו לעמוד הבא:

מעקב משלוחים מסין